Sponsorem artykułu jest:

czyszczenie elewacji budynków

Jak budować ściany zewnętrzne domu?

sobota, 28 lipca 2018 // Wyświetlony: 112
Jak budować ściany zewnętrzne domu?

Zdecydowana większość inwestorów zgadza się z tym, że to właśnie decyzja o tym, z jakich materiałów wykonać ściany domu, jest jedną z kluczowych dla powodzenia budowy jako całości. Czy jednak rzeczywiście właśnie wybór materiałów na ściany jest tak istotny?

Gdy przeanalizujemy ogólne koszty budowy szybko zorientujemy się, że wydatki na materiały na ściany wcale nie należą do najistotniejszych. Zdecydowanie więcej pieniędzy generuje dach, wykończenie domu, stolarka drzwiowa i okienna oraz instalacje. To prawda, właśnie ściany są największe objętościowo, nie są jednak najdroższym elementem domu. Bloczki i pustaki wcale nie kosztują dużo, niewielkie są też różnice, jakie są typowe dla ich cen.

Warto mieć to na uwadze, mówimy bowiem o argumencie przemawiającym za tym, aby podejmować decyzję o zakupie poszczególnych elementów nie tylko w oparciu o ich koszty. Nie mniej istotne są przecież korzyści, jakie pociąga za sobą odwołanie się do konkretnego rozwiązania. Już podczas kalkulowania kosztów dobrze mieć zresztą na uwadze to, że ściany powinny być nie tylko wymurowane, ale również ocieplone i odpowiednio wykończone. Tu koszty są już większe.

Ściany jednowarstwowe

Inny problem wiąże się z tym, że o ile poświęcamy uwagę wyborowi samego materiału na ściany domu, o tyle niejednokrotnie zapominamy, jak duże znaczenie ma wybór technologii, w jakiej ściany te mają być zbudowane. Tylko od nas zależy więc to, czy postawimy na jednowarstwowe ściany nieocieplone, czy też ściany z ociepleniem mające dwie, a niekiedy nawet trzy warstwy.

Jeśli decydujemy się na ściany jednowarstwowe, możemy skorzystać zarówno z bloczków wykonanych z betonu komórkowego, jak i z pustaków powstających z ceramiki poryzonowej. Ostatnie lata to także rosnąca popularność bloczków keramzytobetonowych, które posiadają specjalne wkładki styropianowe. Ściany takie są murowane na specjalne zaprawy gwarantujące minimalizację ryzyka pojawienia się tak zwanych mostków cieplnych w miejscu spoju.

Beton komórkowy

Jeśli decydujemy się na bloczki wykonane z betonu komórkowego, konieczne jest połączenie ich na cienką warstwę zaprawy klejowej. W innych przypadkach najczęściej stosowana jest zaprawa ciepłochronna, modna jest przy tym również gotowa zaprawa, która jest aplikowana prosto z puszki. Zdecydowana większość materiałów charakteryzuje się obecnością po ich bokach specjalnie wyprofilowanych zamków. To właśnie one sprawiają, że spoiny pionowe nie muzą być wypełnione przez zaprawę.

Jeśli decydujemy się na tego rodzaju ściany, możemy liczyć na to, że planowane przez nas prace ulegną przyspieszeniu. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że nie musimy już układać ocieplenia. Ściany jednowarstwowe powinny zostać otynkowane, a tym samym minimalizujemy ryzyko popełnienia sporej liczby błędów, z którymi należy liczyć się w przypadku ścian posiadających więcej warstw.

Nie można jednak zapominać i o tym, że brak ocieplenia wcale nie sprawia, że mówimy o ścianach najtańszych w procesie wykonawczym. Mamy do czynienia z technologia, która wymaga sporej dokładności, niezbędna okazuje się jednak również wiedza na wysokim poziomie. Największą popularnością cieszy się dziś jednak konstrukcja, która przewiduje obecność muru i ocieplenia, a więc ściany dwuwarstwowe.

Tu jeden materiał daje nam gwarancję tego, że ściany będą mocne, drugi zaś obiecuje, że będą one również ciepłe. Co do zasady od zewnątrz ściany są wykończane na mokro, a więc z wykorzystaniem tynku cienkowarstwowego. Możliwe jest jednak również wykończanie na sucho, a więc z wykorzystaniem okładziny elewacyjnej na ruszcie przytwierdzonym do muru.

wstecz

Sponsorem artykułu jest:

plusprojekt.eu

Sponsorem artykułu jest:

budemex.pl

Podobne artykuły:

Popularność jaką cieszą się kreskówki

Jak chyba każdy z nas zauważył przemysł filmowy od wielu lat dynamicznie się rozwija. Co chwilę jesteśmy zaskakiwani nowymi produkcjami. Ma to miejsce w każdej dziedzinie filmowej. Nawet w tej chwili powstają już kreacje filmowe, które za nied...

Biuro tłumaczeń w Rzeszowie

Od niedawna, niezwykle mnóstwo osób interesuje się całkiem innowacyjnym typem usługi, który staje się szeroko osiągalny, nigdzie indziej jak w sieci. Co ciekawe jeszcze jakiś czas temu nikt nawet nie myślał o tym, aby uczyć się j...

Zabawki stymulujące rozwój naszych dzieci

Dzieci w pierwszym roku swojego życia najbardziej rozwijają swój umysł oraz zmysły poprzez poznawanie świata. Otóż kupione takiemu maluchowi zabawki pobudzają w większym stopniu u niego ruch oraz koordynację wzrokową. Naj...

Wady i plusy okien drewnianych

Aby dokonać właściwego doboru okien oraz podjąć decyzję czy też kupić okna drewniane czy też plastikowe, należy drobiazgowo poznać właściwości jednych oraz drugich. Jak wiadomo – lepiej dokonywać przemyślanych wyborów . W ciągu paru osta...

Co to jest OC i AC

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem. Oznacza to, że każdy pojazd zarejestrowany musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Umowę zawiera się na okres 12 miesięcy. Jeżeli nie zerwiemy umowy to umowa jest automatycznie przedłużana na następny rok. Jest to u...